1.For the system shown, a 10 V DC voltage is applied, and the resulting current
ID: 2248177 • Letter: 1
Question
1.For the system shown, a 10 V DC voltage is applied, and the resulting current is1-e the winding resistance. The airgap is fixed at 1 mm. where L is the winding inductance and Neglect leakage inductance infinite relative permeability 1052 10 Turns gap-1 mm core cross sectional area = 0.01 m^2 a) Determine L. (5 pts) b) Determine Wr. We at t = 2 s. (10 pts) c) Where is W, stored in this system? (pts) d) There is a force of attraction between the iron parts that acts to try to reduce the 1 mm airgap Determine the value of this force at t - 2 s. (10 pts)Explanation / Answer
a) L= 10 H
Using Vl = L di/dt formula
b) Wc= I2R, at t=2 s
therfore to calcualte value of I at t=2s is as follows
I=1-e-(10/10)2
I=1-e-2
I=1-0.13533528323 = 0.86466471676
Hence Wc= 0.864664716768*0.86466471676*10 = 7.47645 W
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.