Your electric car has a mass of 1400 kg and accelerates from 0 to 60.0 mph (26.8
ID: 2245962 • Letter: Y
Question
Your electric car has a mass of 1400 kg and accelerates from 0 to 60.0 mph (26.80 m/s) in 6.0 seconds. How much kinetic energy does the car have at this speed?
What is the average power required by the car while it is accelerating?
If you have 12.0 V batteries how much current is required to deliver the average power?
If you have a battery charger that is supplied with power at 120.0 V and 20.0 A, how long will it take to replace the energy that was used to accelerate the car?
please show work!!!
Tries 0/99Explanation / Answer
1)
m = 1400 kg
initial speed , u = 0 mph
final speed, v = 60 mph = 26.8 m/s
t = 6s
a)
kinetic energy = 0.5*m*v^2 = 0.5*1400*26.8^2 = 5.03*10^5 J
b)
avg power, P = energy/t = 5.03*10^5/6 = 8.38*10^4 W
c)
We know , Power = Voltage*current
So, P = V*I
So, I = P/V = 8.38*10^4/12 = 6982.9 A <----------answer
d)
power, = V*I = energy/time
So, time required = energy/(V*I) = (5.03*10^5)/(120*12) = 209.6 s <----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.