The figure below shows the Stirling cycle followed by n=1 mol of a monatomic ide
ID: 2245787 • Letter: T
Question
The figure below shows the Stirling cycle followed by n=1 mol of a monatomic ideal gas. The initial volume is V1=1 L and the initial temperature is T1=480 K. The process 1-2 is isothermal with final volume V2=2.2 L. The process 2-3 is constant volume with final temperature T3=320 K. The process 3-4 is isothermal. Finally the process 4-1 is constant volume.
a) Determine p1, p2, p3, p4
b) Find Q12, Q23, Q34, Q41
c) Find change in entropy S12, S23, S34, S41
d) Find efficiency of Stirling engine, where |Q+| is the magnitude of heat which enters system during those segments of the cycle for which Q > 0 and |Q-| is the magnitude of heat which exits the system during those segments of the cycle for which Q < 0. How does this compare with a Carnot engine operating between the same temperatures?
Figure: http://imgur.com/XzelSQm
Thank you!
The figure below shows the Stirling cycle followed by n=1 mol of a monatomic ideal gas. The initial volume is V1=1 L and the initial temperature is T1=480 K. The process 1-2 is isothermal with final volume V2=2.2 L. The process 2-3 is constant volume with final temperature T3=320 K. The process 3-4 is isothermal. Finally the process 4-1 is constant volume. Determine p1, p2, p3, p4 Find Q12, Q23, Q34, Q41 Find change in entropy S12, S23, S34, S41 Find efficiency of Stirling engine, where |Q+| is the magnitude of heat which enters system during those segments of the cycle for which Q > 0 and |Q-| is the magnitude of heat which exits the system during those segments of the cycle for which QExplanation / Answer
Given V1= 1L , T1 =480 ,V2 = 2.2 L, T2= 320 K
1-2 isothermal process
2-3 isochoric
3-4 isothermal
4-1 isochoric
R = 0.082 L.atm/K . mol
a) p1 = n RT/V
= 1*0.082*480/1= 39.36 atm
p2 = 1*(0.082)*480/2.2=17.89atm
p3= 1*(0.082)*320/2.2=11.92 atm
P4 = 11.92 atm
b) Q12 - (isothermal )= 0
Q23 - (isochoric)= n Cv dT
Cv for monoatomic gas = 3/2 R = 1.5 * 0.082 = 0.123
Q23 = 1*0.123*(480-320)=19.68 J
Q34 = 0 (isothermal)
Q41 = 19.68 J
C) S12 = 0
S23 = 19.62/160 =0.122 J/K
S34= 0
S41 = 0.122 J/K
d) efficiency = 1- Tc/Th = 1- 320/480= 0 .33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.