One long wire carries current 12.0 A to the left along the x axis. A second long
ID: 2245775 • Letter: O
Question
One long wire carries current 12.0 A to the left along the x axis. A second long wire carries current 76.0 A to the right along the line (y = 0.280 m, z = 0).
(b) A particle with a charge of ?2.00
One long wire carries current 12.0 A to the left along the x axis. A second long wire carries current 76.0 A to the right along the line (y = 0.280 m, z = 0). A particle with a charge of ?2.00 Mu C is moving with a velocity of 150i Mm/s along the line (y = 0.100 m, z = 0). Calculate the vector magnetic force acting on the particle.Explanation / Answer
a) y = - 0.165 m (ie parallel to the x-axis)
b) B1 = (mu/(2 pi)) 54 A/0.18 m = 300 (mu/(2 pi)) T along -z axis
B2 = (mu/(2 pi)) 20 A/ 0.1 m = 200 (mu/(2 pi)) T along + z axis
Net B = 100 (mu/(2 pi)) T = 100 (2 10^-7) T = 2 10^-5 T along - z-axis
Force = q v x B = (-2 10^-6 C) (150 10^-3 m/s) (2 10^-5 T) = 6*10^(-12) N along the -y axis
That should allow you to calculate the electric field to balance that force. E = F/q
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.