A 55.1-kg ice skater is moving at 4.00 m/s when she grabs the loose end of a rop
ID: 2245491 • Letter: A
Question
A 55.1-kg ice skater is moving at 4.00 m/s when she grabs the loose end of a rope, the opposite end of which is tied to a pole. She then moves in a circle of radius 0.792 m around the pole. (a) Determine the force exerted by the horizontal rope on her arms.1 N
(b) Compare this force with her weight by finding the ratio of the force to her weight.
2 (a) Determine the force exerted by the horizontal rope on her arms.
1 N
(b) Compare this force with her weight by finding the ratio of the force to her weight.
2
Explanation / Answer
Force will be centrifugal = m*v^2 / r = 55.1 * 16 / 0.792 =1113.13 N
b) ratio = 1113.13 / (55.1* 9.81 ) =2.05
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.