PLEASE SOLVE THE FOLLOWING An object moves around a circle and its linear speed
ID: 2244991 • Letter: P
Question
PLEASE SOLVE THE FOLLOWING
Explanation / Answer
its tangential and centripetal accelerations are perpendicular
2)
from
v = u+at
0 = 4+a(10)
a = 4/10 = 0.4 m/s^2
force F = ma = 85 x 0.4 = 34 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.