A gas increases in pressure from 2.00 atm to 6.00 atm at a constant volume of 1.
ID: 2244872 • Letter: A
Question
A gas increases in pressure from 2.00 atm to 6.00 atm at a constant volume of 1.00 m3 and then expands at constant pressure to a volume of 3.00 m3 before returning to its initial state as shown in the figure below. How much work is done in one cycle?
kJ
Explanation / Answer
work done=area of the Pv chart
=1/2*(3-1)*(6-2)*1.0123*10^5J
=404920J=404.92kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.