Find the angle of the blue ( ? = 420 n m ) component of the first-order maxima i
ID: 2244847 • Letter: F
Question
Find the angle of the blue (? = 420 nm) component of the first-order maxima in a pattern produced by a diffraction grating with 9500lines/cm?(theta 1A___)
Find the angle of the blue (? = 420 nm) component of the second-order maxima in a pattern produced by a diffraction grating with 9500lines/cm? (theta 1b__)
Find the angle of the red (? = 680 nm) component of the first-order maxima in a pattern produced by a diffraction grating with 9500lines/cm .(theta 1a__)
Find the angle of the red (? = 680 nm) component of the second-order maxima in a pattern produced by a diffraction grating with 9500lines/cm . (theta 1b__)
Please show work thank you
Explanation / Answer
Part A)
Blue first order
Apply sin(angle) = m(wavelength)/d
d is the inverse of the lines per cm, converted to meters, that is 1/950000 = 1.053 X 10^-6 m
sin(angle) = (1)(420 X 10^-9)/(1.053 X 10^-6)
angle = 23.5 degrees
Part B
Blue second order
sin(angle) = (2)(420 X 10^-9)/(1.053 X 10^-6)
angle = 52.9 degrees
Part C)
Red first order
sin(angle) = (1)(680 X 10^-9)/(1.053 X 10^-6)
angle = 40.2 degrees
Part D)
Red second order
sin(angle) = (2)(680 X 10^-9)/(1.053 X 10^-6)
Impossible - Will not be seen. The angle is greater than 90 degrees since the sin is greater than 1.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.