2) One mole of an ideal gas is at a pressure of a 1 atm and occupies a volume of
ID: 2244111 • Letter: 2
Question
2) One mole of an ideal gas is at a pressure of a 1 atm and occupies a volume of 1L. what is the temperature of the gas and convert the temperature to C to F
3) Calculate the energy of a sample of 1 mol of ideal oxygen (O2) gas molecules at a temperature of 300K. assume that the molecules are free to rotate, vibrate and move in the three dimension
4) A 55 g sample of a certain gas occupies 4.13 L at 20 C and 10 atm pressure. What is the gas?
5) A ideal gas is confined to a container at a temperature of 300 K. what is the average kinetic energy of an atom of the gas?
6) What is the average speed of the oxygen molecules in a 1L sample of .009 mol of air that has a pressure of 1.05 atm? Assume that the air is made of approximately 78% nitrogen, 21% oxygen and 1% argon, also, assume that the oxygen molecule has five degrees of freedom.
Explanation / Answer
1) if initially Ta>Tb
Ta> Tc >Tb
if initially Tb>Ta
Tb> Tc >Ta
2)n = 1 mole
V = 1*10^-3 m^3
P = 1.013*10^5 pa
p*V = n*R*T
==> T = P*v/(n*R) = 1.013*10^5*10^-3/8.314 = 12.2 K
T = 12.2-273 = -260.8 degree
Tc = (5/9)*(Tf-32)
Tf = Tc*9/5 +32
= -260.8*9/5 + 32
= -437.45 farenheat degrees
3)
U = (5/2)*n*R*T = 2.5*1*8.314*300 = 6235.5 J
4) m = 55 g
v = 4.13*10^-3 m^3
T = 2+273 = 293 k
P = 10*1.013*10^5 pa
n = P*V/(R*T) = 1.013*10^6*4.13*10^-3/(8.314*300) = 1.6777 moles
molar mass = m/n = 55/1.677 = 32
so, the gas oxygen
5)
KE = (3/2)*k*T = 1.5*1.38*10^-23*300 = 6.21*10^-21 J
6)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.