A constant force, F = 1200 N, is applied on a cord wrapped around drum A, which,
ID: 2243662 • Letter: A
Question
A constant force, F = 1200 N, is applied on a cord wrapped around drum A, which, in turn, rotates drum B, elevating weight C, as shown. Both drums are fastened together and turn as one. The two drums have a combined mass of 250 Kg. Model the drums as a solid cylinder. Determine the upward acceleration of the weight C and the components of reaction at O.
Explanation / Answer
let the tension in the chord be T
Net torque = 1200*0.5-T*0.24
moment of inertia = 0.5*mR^2= 0.5*250*0.5^2= 31.25 Kg-m^3
let the acceleration of block be a
so alpha=a/0.25
==> T-200g=200*a
and 1200*0.5-T*0.25=31.25*a/0.25
now solving these two eqations
a= (1200*0.5-0.25*200*9.8)/(31.25/0.25 + 250*0.25)= 0.5899 m/s^2
==> T= 200*(9.8+0.5866) =2077.32 N
upward acceleration = 0.5866 m/s^2
P.S:: please confirm the answer then i'll give you the hing reaction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.