Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sunlight is coming straight down on a solar panel (length 1.25 m and width W=0.8

ID: 2243446 • Letter: S

Question

Sunlight is coming straight down on a solar panel (length 1.25 m and width W=0.850 m) belonging to the Spirit Mars rover. The amplitude of the electric field in the solar radiation is 642 V/m and is uniform (the radiation has the same amplitude everywhere). If the solar panel has an efficiency of 20.4 percent in converting solar radiation into electrical power, how much average power can the panel generate from the solar radiation? (Need worked out solution)

a. 100 W b. 119 W c. 131 W d. 237 W e. 581 W

Explanation / Answer

Intenisty I = power/area = Emax^2/2uoC

power = 642*642 * 2pi*1.25*0.85 * /(2*4pi*10^-7*3*10^8)

power = 581 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote