An eight turn coil encloses an elliptical area having a major axis of 40.0 cm an
ID: 2243373 • Letter: A
Question
An eight turn coil encloses an elliptical area having a major axis of 40.0 cm and a minor axis of 30.0 cm (Fig. P19.23). The coil lies in the plane of the page and has a 6.00 A current flowing clockwise around it. If the coil is in a uniform magnetic field of 2.08 ? 10-4 T, directed toward the left of the page, what is the magnitude of the torque on the coil? (Hint: The area of an ellipse is A = ?ab, where a and b are, respectively, the semimajor and semiminor axes of the ellipse.)... I need help... I only have two tries left
Explanation / Answer
A=pi*a*b =pi*(0.4/2)*(0.3/2) =0.094 m^2
T=NiABsin(x)
T =8*6*0.094*2.08*10^-4*sin90
T=9.41*10^-4 N-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.