A sealed bottle at 1 atm of pressure holds 1 mole of neon and 1 mole of argon ga
ID: 2242629 • Letter: A
Question
A sealed bottle at 1 atm of pressure holds 1 mole of neon and 1 mole of argon gas at a temperature of 295 K. The curves show the distributions of velocities of the molecules of each gas.
a) Find the number of molecules of argon which have velocities between 200 and 400 (m/s).
b) Find the volume of the bottle.
c)
In the bottle, vrms of the argon molecules is 429.2 m/s. The temperature is increased by 23.0o deg C, find the new vrms of these molecules.
d)
Find the new pressure in the bottle after this increase in temperature (in atm).
Please help and show work!!!
Explanation / Answer
m= 0.0201797;
T=295;
R=8.31
btm=2*pi*R*T;
exponet=((-m*v^2)/(2*R*T))
F=[(4*pi*((m/btm)^1.5))*v^2*exp(exponet)]*1E24
ezplot(F,[0 1500])
integral_all=vpa(int(F, v, 0, inf))
%integral_all = 1 so it checks out
integral_range=vpa(int(F, v, 100, 200))
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.