A lamp (R = 149 Ohm), an electric heater (R = 26 Ohm), and a fan (R = 48 Ohm) ar
ID: 2242624 • Letter: A
Question
A lamp (R = 149 Ohm), an electric heater (R = 26 Ohm), and a fan (R = 48 Ohm) are connected in parallel across a 123 V line. What total current is supplied to the circuit? What is the voltage across the fan? What is the current in the lamp? What power is expended in the heater?Explanation / Answer
a). 1/Req = (1/149) + (1/26) + (1/48) => Req = 15.15 ohm I = V/Req => I = 123/15.15 = 8.119 A b). Since the connection is in parallel, voltage across each appliance is same, i.e. 123 V. c). voltage across lamp = I*R => 123 V = I(lamp) *149 => I (lamp) = 0.826 A d). P = V^2/R(heater) = 123^2/26 = 581.885 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.