The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2050 Hz . The s
ID: 2242066 • Letter: T
Question
The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2050 Hz. The speed of sound is 343 m/s. (a) If the ambulance is stationary and you (the "observer") are sitting in a parked car, what are the wavelength and the frequency of the sound you hear? (b)Suppose that the ambulance is moving toward you at a speed of 26.1 m/s. Determine the wavelength and the frequency of the sound you hear. (c) If the ambulance is moving toward you at a speed of 26.1 m/s and you are moving toward it at a speed of 13.0 m/s, find the wavelength and frequency of the sound you hear.
Explanation / Answer
a) same frequency 2050 Hz
wavelength = 343/2050=0.1673
b) f = v/(v - vambulance) f0 = 343/(343-26.1)*2050=2218.8 Hz
wavelength = 343/2218.8 =0.1546 m
c) f = (343+13.0)/(343-26.1)*2050=2302.9 Hz
wavelength = 343/2302.9=0.1489 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.