4 significant figures Three space-junk fragments with masses m1= 7.35 kg, m 2 =
ID: 2241928 • Letter: 4
Question
4 significant figures
Three space-junk fragments with masses m1= 7.35 kg, m 2 = 3.12 kg, and m 3 = 8.56 kg were the only masses generated from an explosion that split a single body apart. The fragments are traveling as shown with v 1 = 7,656 m/s, v2 = 6,984 m/s, and V3 = 6,432 m/s. Assume the velocity vectors of the fragments are coplanar, 0 = 16 degree, and phi = 53degree. The angles theta and phi are measured with respect to lines that are perpendicular to the velocity v 2. If the system is isolated, determine the mass and velocity of the single body before it exploded.Explanation / Answer
V1 = 7656*cos53-i + 7656*sin53j = -4607.4958i+6114.3535j
V2 = -6984j
V3 = 6432*cos16 i + 6432*sin16j = 6182.8352 i + 1772.8995j
m1*v1+m2*v2+m3*v3 = (m1+m2+m3)*V
V =(m1*v1+m2*v2+m3*v3)/(m1+m2+m3)=
V = (7.35* (-4607.4958i+6114.3535j)) + (3.12*(-6984j)) + (8.56*(6182.8352 i + 1772.8995j)) / 19.03
V = 33865.0941 i + 44940.498 j - 21790.08j + 52925.0696 i + 15176.0195 j
V = 86790.1637 i + 38326.4375 j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.