Final answers Only plz Example w = 15.79 N Q1)A pump is required to lift a mass
ID: 2241433 • Letter: F
Question
Final answers Only plz Example w = 15.79 N Q1)A pump is required to lift a mass of 850kg kg of water per minute from a well of depth 14.6m m and eject it with a speed of 17.0m/s m/s . Part A How much work is done per minute in lifting the water? Part B How much in giving the water the kinetic energy it has when ejected? Part C What must be the power output of the pump? ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Q2)A pump is required to lift a mass of 840kg kg of water per minute from a well of depth 14.2m m and eject it with a speed of 17.2m/s m/s . Part A How much work is done per minute in lifting the water? Part B How much in giving the water the kinetic energy it has when ejected? Part C What must be the power output of the pump?Explanation / Answer
Q1) work done w=mgh=850*9.8*14.6=121618 J
K.E=(1/2)*m*v^2=122825 J
Power=W/t=2026.967 W
Q2)
work done w=mgh=840*9.8*14.2=116894.4 J
K.E=(1/2)*m*v^2=124252.8 J
Power=W/t=1948.24 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.