A 100 g aluminum calorimeter contains 250 g of water. The two substances are in
ID: 2241009 • Letter: A
Question
A 100 g aluminum calorimeter contains 250 g of water. The two substances are in thermal equilibrium at 10
A 100 g aluminum calorimeter contains 250 g of water. The two substances are in thermal equilibrium at 10 degree C. Two metallic blocks are placed in the water. One is a 50 g piece of copper at 84 degree C. The other sample has a mass of 64 g and is originally at a temperature of 100 degree C. The entire system stabilizes at a final temperature of 20 degree C. Determine the specific heat of the unknown second sample.Explanation / Answer
Q=mc?T
Total Q is unchanged
c(water)=4.1813
c(copper)=0.385
c(alum.)=0.897
mass of water=250g
m of alum=100g
m copper=50 g
m of unknown =64g
(250)(4.1813)(10)+(100)(.897)(10)=(.385)(50)(84-20)+(64)(x)(100-20)
x=1.976 joule/gram c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.