A block with a mass of 0.600 kg is connected to a spring, displaced in the posit
ID: 2240694 • Letter: A
Question
A block with a mass of 0.600 kg is connected to a spring, displaced in the positive direction a distance of 50.0 cm from equilibrium, and released from rest at t = 0. The block then oscillates without friction on a horizontal surface. After being released, the first time the block is a distance of25.0 cm from equilibrium is at t = 0.200 s.
(a) What is the block's period of oscillation?
(b) What is the the value of the spring constant?
(c) What is the block's velocity at t = 0.200 s? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
(d) What is the block's acceleration at t = 0.200 s? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Explanation / Answer
m = 0.6 kg
A = 50 cm = 0.5 m
a))
we know, x = A*cos(w*t)
at t = 0.2 s, x = 0.25 m
0.25 = 0.5 *cos(w*0.2)
1/2 = cos(w*0.2)
cos(pi/3) = cos(w*0.2)
==>w = pi/0.6
==>2*pi/T = pi/0.6
==> T = 2*0.6
==> T = 1.2 s
b) w = sqrt(k/m)
pi/0.6 = sqrt(k/m)
==> k = m*(pi/0.6)^2
==> k = 0.6*(pi/0.6)^2
==> k = 16.43
c)
v = dx/dt
v = -A*w*sin(w*t)
= -0.5*(pi/0.6)*sin(pi*0.2/0.6)
= -2.26 m/s
d) F = -k*x
m*a = -k*x
a = -k*x/m
= -16.43*0.25/0.6
= -6.85 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.