A rope pulls the block up the ramp. The block will accelerate up the ramp at 4.3
ID: 2240281 • Letter: A
Question
A rope pulls the block up the ramp. The block will accelerate up the ramp at 4.3 m/s2. The mass of the block is 6.0 kg. The amount of tension from the rope is 78 N and the coefficient of kinetic friction is 0.45. The angle the ramp makes with the horizontal is 30°. Calculate (to the nearest newton) the directions and magnitudes of the weight, normal force and friction force.
I am a bit confused on how to solve these types of force problems when angles get involved. please explain and show me how to do this clearly
A rope pulls the block up the ramp. The block will accelerate up the ramp at 4.3 m/s2. The mass of the block is 6.0 kg. The amount of tension from the rope is 78 N and the coefficient of kinetic friction is 0.45. The angle the ramp makes with the horizontal is 30Â degree . Calculate (to the nearest newton) the directions and magnitudes of the weight, normal force and friction force.Explanation / Answer
weight = mg
= 6*9.8
= 58.8 N
It is Vertically Downward
N = Normal Force = mgCos(theta)
= 58.8*Cos(30 degree)
= 50.922 N
It is Upward perpendicular to the Inclined place
Frictional Force = uN
= 0.45*50.922
= 22.91 N
It is Downward along the Inclined plane
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.