See below and explain fully. The superposition y(x,t) = y1(x,t) + y2 (x,t) of tw
ID: 2240042 • Letter: S
Question
See below and explain fully.
The superposition y(x,t) = y1(x,t) + y2 (x,t) of two harmonic waves y1 = A sin(kx-omegat-Phi1) y2 = A sin(kx-omegat-Phi2) where A = 5.6cm, k: = 2.3m-1, omega=6.1s-1, Phi1=4.53 rad, and Phi2=-0.911 rad is itself a harmonic wave y=A' sin(k'x-omega't-Phi'). Consider the time-plot of the resultant wave y(t) at fixed position x = 0: What is the angular frequency of this resultant wave? A useful trig identity is sin alpha+ sin beta=2 sin alpha+beta/2 cos alpha-beta/2 Answer in units of s-1 Consider the supersition wave y(x) at time t = 0: What is the wavelength of this resultant wave? Answer in units of m What is the initial phase of the resultant wave (as an angle in radians between 0 and 2 7pi)? Answer in units of rad What is the amplitude of the resultant wave? Answer in units of cm What is the displacement of the resultant wave at t = 6 s and x = 8m? Answer in units of cmExplanation / Answer
sin a + sin b = 2 sin (a + b)/2 cos(a-b)/2
a + b = 2 kx - 2 wt - theta 1 - theta 2
a-b = theta2 - theta 1
so we have
y = A sin( kx - wt - (theta 1 + theta2)/2 ) cos( (theta2-theta1)/2)
so w' = w=6.1 rad/s
7) wavelength = 2 pi/k = 2*pi/2.3= 2.73 m
8) phase = (theta1 + theta2)/2 = (4.52 - 0.911)/2=1.805
9) A' = A cos((theta 2 - theta1)/2) = 5.6*cos( (4.52 + 0.911)/2) = 5.1
10)
y = 5.6*cos( (4.52 + 0.911)/2)*sin( 2.3*8 - 6.1*6 - 1.805)=4.67 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.