A3.20-N metal bar, 1.55m long and having a resistance of 10.0 ohm , rests horizo
ID: 2238808 • Letter: A
Question
A3.20-N metal bar, 1.55m long and having a resistance of 10.0 ohm , rests horizontally on conducting wires connecting it to the circuit shown in the figure (Figure 1). The bar is in a uniform, horizontal, 1.85-T magnetic field and is not attached to the wires in the circuit. What is the magnitude of the acceleration of the bar just after the switch s is closed? a = m/s What is the direction of the acceleration of the bar just after the switch S is closed? Upward To the right Downward To the leftExplanation / Answer
R' = (1/10 + 1/10)^-1
= 5 ohms
R = 25 + 5 = 30
==================
I = V / R
= 120 / 30
= 4 A
=================
Vb = I*R'
= 4*5
= 20 V
Ib = Vb / Rb
= 20 / 10
= 2 A
====================
a = (Ib*L*B/mg - 1)g
= (2*1.55*1.85/3.2 - 1)*9.8
= 7.763 m/s^2
=====================
b)
the direction of the acceleration of the bar just before the switch is closed is upwards
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.