The most common isotope of a single nucleus (stripped of its electrons) is accel
ID: 2238086 • Letter: T
Question
The most common isotope of a single nucleus (stripped of its electrons) is accelerated from rest through a potential difference of 1000V and then fired into a uniform 58 mT B-field (directed out of the page) such that the nucleus is traveling perpendicular to the B-field. The nucleus is observed to travel in a circular path of radius 11.4412 cm. a.) The uniform magnetic field is generated by a Helmholtz coil, each coil having a radius of 30 cm and containing 585 turns. How much current is passing through the coils? b.) What element is the unknown nucleus?Explanation / Answer
a) B = (4/5)^(3/2)*(mu*n*I/R) = 17533.93*I
solving we get I = 58*10^-3/17533.93 = 3.307 microAmpere
b) r = mv/qB
v = sqrt(2qV)
r = (m/B)*(sqrt(2V/q))
m = r*B/(sqrt(2V/q)) = 593.525*E-16 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.