Suppose that a capacitor has parallel circular plates with radius R = 55.0 mm an
ID: 2237201 • Letter: S
Question
Suppose that a capacitor has parallel circular plates with radius R = 55.0 mm and separation 5.1 mm. Suppose also that a sinusoidal potential difference with a maximum value of 300 V and a frequency of 120 Hz is applied across the plates. a. What is the maximum value of the induced magnetic field at r =R? b. What is the maximum value of the induced magnetic field at r = 27.5 mm? c. What is the maximum value of the induced magnetic field at r = 110.0 mm? d. What is the maximum value of the induced magnetic field at r = 165.0 mm?Explanation / Answer
if r >5.1mm there is no magnetic field so for r= 165mm or r=110.0mm magnetic field is zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.