A football is thrown horizontally with an initial velocity of (18.9 m/s)x. Ignor
ID: 2236665 • Letter: A
Question
A football is thrown horizontally with an initial velocity of (18.9 m/s)x. Ignoring air resistance, the average acceleration of the football over any period of time is (-9.81 m/s2)y. Calculate the velocity vector of the ball 1.51 s after it is thrown. Give the answer in term of the x- and y-components. Enter the x-component first. Calculate the magnitude of the velocity at this time. Calculate the direction of the velocity with respect to the positive x-axis at this time. Use positive as up and negative as down.Explanation / Answer
after 1.51s velocity in x-direction = (18.9m/s)
in y - direction = -9.81 x 1.51 = - 14.81 m/s
x- component = 18.9 m/s ........ans
y - component = - 14.81 m/s ...............ans
magnitude = sqrt(18.9^2 + (-14.81)^2) = 24.01 m/s ......ans
direction = tan^-1(14.81/18.9) = 38.08 degrees below x-axis (cloackwise direction ) or (360 - 38.08) = 321.92 degrees from x-axis (countercloackwise direction)........aans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.