Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A train traveling forward at 20 m/s sounds its whistle with a fundamental freque

ID: 2236174 • Letter: A

Question

A train traveling forward at 20 m/s sounds its whistle with a fundamental frequency of 500 Hz in order to warm of its approach. Assume that the temperature of the air is a balmy 7 degrees Celsius. (a.) WHat will be the frequecy heard by a person standing at the edge of the tracks as the train approaches? (b.) A second train is traveling on a parallel track at 15 m/s towards the first train sounding the whistle. What frequency would the driver of the second train hear as they approach each other? (c.) The two trains pass each other continuing along their respective tracks at the same speeds. What frequency would the driver of the second train hear after they pass each other?

Explanation / Answer

a)

v = 335.7 m/s

f' = (v-vo)/(v-vs) f = (335.7 )/(335.7-20) * 500 = 532 Hz


b)

f' = (v+vo)/(v-vs) f = (335.7+15)/(335.7-20) * 500 = 555 Hz


c)

f' = (v-vo)/(v+vs) f = (335.7-15)/(335.7+20) * 500 = 451 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote