Two canal workers pull a barge along the narrow waterway at a constant speed. On
ID: 2235462 • Letter: T
Question
Two canal workers pull a barge along the narrow waterway at a constant speed. One worker pulls with a force of 105 N at an angle of 28 degrees with respect to the forward motion of the barge, and the other worker, on the opposite tow path, pulls at an angle of 38 degrees relative to the barge in motion. Both ropes are parallel to the ground. With what magnitude force should the second worker pull to make the sum of the two forces be in the forward direction. What is the magnitude of the force on the barge from the two tow ropes?Explanation / Answer
F*sin38 = 105*sin28 F = 80.07 N Forward force = 80.07*cos38 + 105*cos28 = 155.80 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.