A space vehicle is coasting at a constant velocity of 20.9 m/s in the +y directi
ID: 2233663 • Letter: A
Question
A space vehicle is coasting at a constant velocity of 20.9 m/s in the +y direction relative to a space station. The pilot of the vehicle fires a RCS (reaction control system) thruster, which causes it to accelerate at 0.330 m/s2 in the +x direction. After 55.6 s, the pilot shuts off the RCS thruster. After the RCS thruster is turned off, find (a) the magnitude and (b) the direction of the vehicle's velocity relative to the space station. Express the direction as an angle (in degrees) measured from the +y direction.Explanation / Answer
Vy = v + at = 20.9 + 0 = 20.9 m/s Vx = v + at = 0 + 0.330(55.6s) = 18.3m/s V = sqrt (20.9 m/s^ 2 + 18.3m/s ^ 2) = 27.8m/s the angle A is tan A = Vy/Vx so tan A = 20.9/18.3. A = 48.7 deg above the horizontal which is (90-48.7) = 41.2 deg east of the vertical y direciton
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.