Two highways intersect as shown in the figure. At the instant shown, a police ca
ID: 2230076 • Letter: T
Question
Two highways intersect as shown in the figure. At the instant shown, a police car P is distance dP = 820 m from the intersection and moving at speed vP = 82 km/h. Motorist M is distance dM = 540 m from the intersection and moving at speed vM = 54 km/h. What are the (a)x-component and (b)y-component of the velocity (both in km/h) of the motorist with respect to the police car? (c) For the instant shown in the figure, what is the angle between the velocity found in (a) and (b) and the line of sight between the two cars?
Explanation / Answer
with respect to police car, velocity of motorist:
= Vm - Vp
= -54j - (-82i)
= 82i - 54j
a) X component = 82 Km/hour
b) Y component = -54 Km/hour
c) angle with police car = 146.63 degree
angle with motorists = 56.63 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.