A hanging mass, M1 = 0.18 kg, is attached by a light string that runs over a fri
ID: 2229228 • Letter: A
Question
A hanging mass, M1 = 0.18 kg, is attached by a light string that runs over a frictionless pulley to the front of a mass M2 = 0.36 kg that is initially at rest on a frictionless table. A third mass M3 = 0.66 kg, which is also initially at rest on a frictionless table, is attached to the back of M2 by a light string. (a) Find the magnitude of the acceleration, a, of mass M3. (b) Find the tension in the string between masses M1 and M2.Explanation / Answer
a) acceleration is same for all the 3 pulley so by newton third law 0.18*g-T=0.18a T=(0.36+0.66)*a ----->1 solving these two we get a=1.47 m/s^2 b)T=(0.36+0.66)*1.47 by eqn 1) T=1.5 N ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.