A police car is traveling at a velocity of 16.0 m/s due north, when a car zooms
ID: 2227013 • Letter: A
Question
A police car is traveling at a velocity of 16.0 m/s due north, when a car zooms by at a constant velocity of 45.0 m/s due north. After a reaction time 0.800 s the policeman begins to pursue the speeder with an acceleration of 4.00 m/s^2. Including the rea A police car is traveling at a velocity of 16.0 m/s due north, when a car zooms by at a constant velocity of 45.0 m/s due north. After a reaction time 0.800 s the policeman begins to pursue the speeder with an acceleration of 4.00 m/s^2. Including the reaction time, how long does it take for the police car to catch up with the speeder?Explanation / Answer
Rate me first
taking the time reference from the point of acceleration starting
relative velocity of thief car =45-16=29m/s
so time taken to reach this speed by police car in 4 m/s^2 acceleration
v=u+at
here t=7.25 s
so toal time taken also including reaction time=7.25+0.8=8.05 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.