There is a long smooth slope and we release balls from the top of it every 1.5 s
ID: 2226686 • Letter: T
Question
There is a long smooth slope and we release balls from the top of it every 1.5 s. Suppose the acceleration of the ball is 4.0 m/s2 and every ball is numbered in the releasing order. (a) 11.6 s after the first ball is release, what is the distance between ball No. 1 and ball No. 6? m What is the distance between ball No. 2 and ball No. 7? m (b) When ball No. 5 reached the speed of 15.0 m/s, what is the distance between ball No. 1 and ball No. 5? m What is the distance between ball No. 2 and ball No. 5? mExplanation / Answer
let s1 = distance moved by ball 1, s2 = distance moved by ball 2 etc. A1) s1 = 0.5at^2 = 0.5*5*9.7^2 = 235.2 m s6 = 0.5*5*(9.7-5*1.5)^2 = 12.1 m ?s = 223.1 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.