Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows two sections of an old pipe system that runs through a hill, wi

ID: 2226561 • Letter: T

Question

The figure shows two sections of an old pipe system that runs through a hill, with distances dA = dB = 31.0 m and D = 105 m. On each side of the hill, the pipe radius is 2.20 cm. However, the radius of the pipe inside the hill is no longer known.To determine it, hydraulic engineers first establish that water flows through the left and right sections at 2.20 m/s. Then they release a dye in the water at point A and find that it takes 84.0 s to reach point B. What is the average radius (in cm) of the pipe within the hill?

PLEASE RIGHT OUT ALL PROBLEM AND GIVE ANSWER AND UNITS. if not going to do dont bother with problem. thanks.

Explanation / Answer

speed to cross da and db is 2.2m/s. Volume Flow=pi*2.2*2.2*2.2*10^-2 m3/s. time taken to cross dA and dB are =62/2.2=28.18s. total time taken=84s. time to cross the hilly part=84-28.18=53.82s velocity to cross hill = hill distance/time to cross hill=(105-62)/53.82=0.743m/s let radius at hiily region be r m. pi*r*r*0.743=pi*2.2*2.2*2.2*(10^-2) =>r= 3.79 cm (Ans)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote