Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose a car is traveling at 17.0 m/s, and the driver sees a traffic light turn

ID: 2226136 • Letter: S

Question

Suppose a car is traveling at 17.0 m/s, and the driver sees a traffic light turn red. After 0.540 s has elapsed (the reaction time), the driver applies the brakes, and the car decelerates at 5.00 m/s2. What is the stopping distance of the car, as measured from the point where the driver first notices the red light? _______m

Explanation / Answer

Sir please rate my post I give your answer according to ur given values. I shall be very thankful to u. Stopping distance = d1 + d2 d1 = v * t = 17 * 0.54 = 9.18 m a = (Delta v) / (Delta t) => -5.00 = (0 - 17) / (Delta t) => Delta t = 17 / 5.00 = 3.4 s d2 = (v1 + v2) * (Delta t) /2 d2= (17 + 0 ) * 3.4 / 2 = 28.9 m Stopping distance = d1 + d2 = 9.18 + 28.9 = 38.08 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote