You have a rectangular wooden block with dimensions 8.0 cm x 8.0 cm x 9.0 cm tha
ID: 2225668 • Letter: Y
Question
You have a rectangular wooden block with dimensions 8.0 cm x 8.0 cm x 9.0 cm that has a density of 0.85 x 10^3 kg/m^3. The block has a cylindrical hole inside it so that a lead cylinder 5.0 cm in diameter and 7.5 cm high can be fitted completely inside. What is the volume of the lead cylinder that fits inside (in m^3)? What is the mass of the lead cylinder if the density of lead is 1.13 x 10^4? (Density kg/m^3)? What is the volume of the wood in the wooden block (excluding the volume of the cylindrical hole)?Explanation / Answer
Volume of cylinder=pi*r^2*h a)V=0.075*3.14*0.025^2=0.147*10^-3m^3 b)mass=density*Volume=1.6632kg c)volume of wood=0.08*0.08*0.09-0.147*10^-3=0.429*10^-3m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.