a)An unsuspecting bird is coasting along in an easterly direction at 2.00 mph wh
ID: 2224450 • Letter: A
Question
a)An unsuspecting bird is coasting along in an easterly direction at 2.00 mph when a strong wind from the south imparts a constant acceleration of 0.200 m/s2. If the acceleration from the wind lasts for 3.40 s, find the magnitude, r, and direction, ?, of the bird's displacement during this time period. (HINT: assume the bird is originally travelling in the x direction and there are 1609 m in 1 mile.) r= ? ?= ? b)Now, assume the same bird is moving along again at 2.00 mph in an easterly direction but this time the acceleration given by the wind is at a 41.0 degree angle to the original direction of motion. If the magnitude of the acceleration is 0.400 m/s2, find the displacement vector , and the angle of the displacement, ?1. Enter the components of the vector and angle below. (Assume the time interval is still 3.40 s.) r2=?m i ?m j ?1= ?Explanation / Answer
2mph=0.89m/s distance travelled in south=d=0.5*0.2*3.4^2=1.156m distance in east=3.026m magnitude=1.156i+3.026j=3.239 m angle=20.90deg north due east b)distance in east=0.89*3.4+0.5*0.4cos41*3.4^2=4.77i distance in south=0.5*0.4sin41*3.4^2=1.5168j magnitude=4.77i+1.5168j=5.005 angle=17.64deg north due east
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.