Two identical conducting spheres with radii of R = 33.0cm are connected by a thi
ID: 2223852 • Letter: T
Question
Two identical conducting spheres with radii of R = 33.0cm are connected by a thin conducting wire of length L = 2.30m. Initially the wire is disconnected when a charge of Q = 62.0?C is placed on the first sphere. Then, the wire is reconnected. (a) What is the charge in the second sphere a short while after the wire is connected? (b) Assuming that the charges are approximately uniformly distributed over the spheres after the wire is reconnected, then what is the magnitude of the tension in the wire?Explanation / Answer
The charge will obviously be split 1/2 and 1/2 between the spheres. By Gaussian considerations you can treat each sphere as a point charge. Now use Coulomb's law to find the force between them. The force must be equal to the magnitude of the tension of the wire.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.