You have no doubt noticed that you usually shiver when you get out of the shower
ID: 2222952 • Letter: Y
Question
You have no doubt noticed that you usually shiver when you get out of the shower. Shivering is the body's way of generating heat to restore its internal temperature to the normal 37.0^circ C, and it produces approximately 289{ m W} of heat power per square meter of body area. A 69.0{ m kg} (152{ m lb} ), 1.78{ m m} (5.00 foot, 10.0 inch ) person has approximately 1.90m^2 of surface area. Part A How long would this person have to shiver to raise his or her body temperature by 1.10^ C , assuming that none of this heat is lost by the body? The specific heat capacity of the body is about 3500 { m J/(kg cdot K)}.Explanation / Answer
amount of heat required = 3500 x 1.1 x 69 = 265650 J let the man shiver for t sec heat generated = 289 x 1.9 x t therefore t = 265650 / (289 x 1.9) = 483.8 sec = about 8 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.