Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On a sunny morning in a field, the atmospheric pressure is 10^5 N/m2 and the tem

ID: 2221944 • Letter: O

Question

On a sunny morning in a field, the atmospheric pressure is 10^5 N/m2 and the
temperature is 279 K. The film crew has filled a balloon with 1000m^3 of preheated
air at atmospheric pressure and a temperature of 300 K. The mass of the empty
balloon and its load is 240 Kg. Under these conditions, the balloon rises above its
burden, but the airship remains grounded. To begin the ascent, the air within the
balloon is brought to a higher temperature. It expands but remains at the pressure
of 105N=m2 . No air enters or leaves the balloon. How much heat must be added to
the air in the balloon to initiate the flight?

Explanation / Answer

P is constant. T1=279K , T2=300K V1=1000m^3 , W1=240 kg Now, V1/T1= V2/T2 V2=1075.27 m^3 V1 x W1 = V2 x W2 W2 = 223.2 kg Q = C delta T = 21 C .

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote