a skier with a mass of 75kg skies downhill at 25 degrees. The coefficient of fri
ID: 2218385 • Letter: A
Question
a skier with a mass of 75kg skies downhill at 25 degrees. The coefficient of friction between her skies and the snow is 0.1 and she travels a total of 12 m. Her initial speed is 5 m/s. Assume the skier uses no poles and the aren't any other forces on her. How much work does the force of gravity (weight) do on the skier? How much work does the normal force (n) do on the skier? How much work does the friction force do against the skier? Use the fact that W total = change in KE to find skiers final speed. After finding final speed use forces and acceleration to find the final speed instead of energy.Explanation / Answer
mgh=3727.5J work done by normal force = 0 as displacement in tha tdirection is zero work done by friction = 0.1mg12=882 J 0.5m*5*5+mgh=882+0.5mu^2 u=10m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.