A model airplane of mass m=0.75kg flies in a horizontal circle at the end of a c
ID: 2217638 • Letter: A
Question
A model airplane of mass m=0.75kg flies in a horizontal circle at the end of a control wire with a speed of v=35m/s. The length of the wire is L=60m. It makes a constant angle of 20degree with the horizontal. The lift force makes a constant angle of 20 degree with the vertical line. a) What is the radius r of the horizontal circle? b) What is the centripetal force Fc? c) Set up equation of motion for this model airplane and solve for the tension in the control wire, T. Hint: The force exerted on the airplane by the air is perpendicular to the wings of the plane. See the diagram. ?Fy =0, ?Fx = Fc=mv2/rExplanation / Answer
b) F =mv^2/r i know that much , may be helpful
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.