A merry-go-round modeled as a disk of mass M = 100 kg and radius R = 2.00 m is r
ID: 2217203 • Letter: A
Question
A merry-go-round modeled as a disk of mass M = 100 kg and radius R = 2.00 m is rotating in a horizontal plane about a frictionless vertical axle a.) find the momentum of inertia at initial time b.) after a student with a mass of 60 kg jumps on, the systems angular speed decreases to 2.00 rad/s. If the student walks slowly from the edge toward the center, find the angular speed of the system when he reaches a point 5.00m from the center. c.) find the change in the systems rotational energy kinetic energy caused by the students movement to the center. d.) find the work done on the student as he walks to r=0.500mExplanation / Answer
This question is lengthy and time consuming. Please post under Advanced Physics
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.