A soccer player kicks a ball toward a goal that is 16.8 m in front of him. The b
ID: 2216811 • Letter: A
Question
A soccer player kicks a ball toward a goal that is 16.8 m in front of him. The ball leaves his foot at a speed of 16.0 m/s and an angle 28.00 above horizontal. Fine the speed of the ball when the goalie catches it in front of the net. Assuming the ball was on the ground when the player kicked it, how high above the ground did the goalie catch the ball? In a diagram, show the path taken by the ball, then choose five different points on the path of the ball and draw the velocity vector and the acceleration vector of the ball at each of the five points.Explanation / Answer
v final =vcos=16*cos 28=14.328m/sec
-h= -ut+gt2/2
h=2.4 meter
here u=16 sin here =28 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.