Sam is taking his girlfriend Sally out for a ride in his boat. He starts out at
ID: 2216226 • Letter: S
Question
Sam is taking his girlfriend Sally out for a ride in his boat. He starts out at rest. He accelerates with an acceleration of 0.287 m/s^2 for 88.8s. At that time Sally decides they are going fast enough and the boat moves at constant speed for a distance of 118 m. Then Sally decides she wants to go a little faster and they accelerate at 0.301 m/s^2 for another 39.4s. 1) What ist he final velocity of the boat? 2) What is the total displacement of the boat? 3) What is the total time the boat moves?Explanation / Answer
1st part u=0 , a=0.287 m/s^2 , t=88.8 s v=u+at = 25.486 m/s s1= ut+0.5*at^2= 1131.56 m 2nd part s2=118 m , v=25.486 m/s t= 4.63 s 3rd part a=0.301 m/s^2 , t=39.4 s , u=25.486 m/s v= u+at = 37.345 m/s s3 =ut+0.5 at^2 = 1237.778 m a) final velocity = 37.345 m/s b) total displacement = s1+s2+s3 = 2487.338 m c) boat moves for = 88.8+4.63+39.4= 132.8 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.