To better fight fires in your seaside community, the local fire brigade has aske
ID: 2214725 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
We can equate the pressure energy per unit volume (= P, static pressure at the top) to kinetic energy (= rho*v^2/2).
rho = 1000 kg/m^3
P = (1.6*E5)-(rho*gh)
= (1.6*E5)-(1000*9.8*10.4)
= 58080 Pa
v = sqrt(2P/rho)
= sqrt(2*58080/100)
= 10.77 m/s
Volume flow rate Q = vA
Q = 10.777*pi*0.031^2
Q = 0.03254 m^3/s = 32.54 L/s ---- > Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.