A cryogenic storage container holds liquid helium, which boils at 4.2 K. Suppose
ID: 2213470 • Letter: A
Question
A cryogenic storage container holds liquid helium, which boils at 4.2 K. Suppose a student painted the outer shell of the container black, turning it into a pseudo-blackbody, and that the shell has an effective area of 0.73 m2 and is at 3.1 102 K. (a) Determine the rate of heat loss due to radiation. (The Stefan-Boltzmann constant is ? = 5.67 10-8 W/(m2 K4).) (b) What is the rate at which the volume of the liquid helium in the container decreases as a result of boiling off? The latent heat of vaporization of liquid helium is 20.9 kJ/kg. The density of liquid helium is 0.125 kg/L.Explanation / Answer
a)q = T4A where
q = heat transfer per unit time (W)
= 5.670 10-8 (W/m2K4) - The Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature Kelvin (K)
A = area of the emitting body (m2)
evaluating the answer q=268.967 W
b)now heat gained by He =heat radiated
(dV/dt)x20.9x1000=q=268.967 =0.125
so dV/dt=0.102954 m3/s or 102.954 l/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.