A roller-coaster vehicle has a mass of 435 kg when fully loaded with passengers
ID: 2213272 • Letter: A
Question
A roller-coaster vehicle has a mass of 435 kg when fully loaded with passengers (see figure). If the vehicle has a speed of 25.0 m/s at point,what is the force of the track on the vehicle at this point? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N What is the maximum speed the vehicle can have at point in order for gravity to hold it on the track? m/s Need Help? A particular satellite was placed in a circular orbit about 131 mi above Earth, Determine the orbital speed of the satellite, m/s Determine the time required for one complete revolution, min Need Help?Explanation / Answer
the force of the track is equal to the normal forces
FN = mg + mv2/R
= 435 * (9.8 + 252/10)
= 31450 N
The maximum speed is reached when the normal force is zero
Rg = v = 12 m/s
--------------------------------------------------------------
2)
131 miles = 210824 meters
radius of Earth = 6,378,100
Altitude of satellite from center of Earth
= 6,378,100 + 210824
= 6,588,924 m
Mass of Earth = 5.9742 x 10^24 kg
v = (GM/r)
v = (6.67428 x 10^-11 x 5.9742 x 10^24/6,588,924)
v = 7,773 m/s
--------------------------
P = 2 x (r^3/(GM)
P = 2 x (6,588,924^3/(6.67428 x 10^-11 x 5.9742 x 10^24)
P = 5,325 seconds
= 88.75 minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.