Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At a certain distance from the center of the Earth, a 4.5-kg object has a weight

ID: 2212433 • Letter: A

Question

At a certain distance from the center of the Earth, a 4.5-kg object has a weight of 4.0N . A- Find this distance. Express your answer using two significant figures. B- If the object is released at this location and allowed to fall toward the Earth, what is its initial acceleration? Express your answer using two significant figures. C-If the object is now moved twice as far from the Earth, by what factor does its weight change? Express your answer using two significant figures. D-By what factor does its initial acceleration change? Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

F=GMm/R^2 F=4 N m=4.5 kg a)R=21165393.33 m b)a=GM/R^2=0.89 m/s^2 c)weight will be 1/4 th of initial so F=1 N d)acceleration willalso be 1/4 th a=0.23 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote