Question Part Points Submissions Used As an aid in working this problem, consult
ID: 2212409 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used As an aid in working this problem, consult Concept Simulation 9.4. By means of a rope whose mass is negligible, two blocks are suspended over a pulley, as the drawing shows, with m1 = 10.3 kg and m2 = 43.6 kg. The pulley can be treated as a uniform, solid, cylindrical disk. The downward acceleration of the 43.6 kg block is observed to be exactly one-half the acceleration due to gravity. Noting that the tension in the rope is not the same on each side of the pulley, find the mass of the pulley. kg
Explanation / Answer
accleration ,a= 0.5g tension on higher mass side, m2g - T2 = m2a T2 = m2(g-a) = 43.6*0.5g = 21.8g tension on lower mass side T1 = m1a T1 = 10.3*0,5g = 5.15g Now, for the pulley (T2-T1)r = I*alpha = (mr^2/2)*(a/r) (21.8g - 5.15g) = (m/2)*0.5g m = 16.65*4 m = 66.6 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.