The left end of a long glass rod 8.00cm in diameter and with an index of refract
ID: 2211735 • Letter: T
Question
The left end of a long glass rod 8.00cm in diameter and with an index of refraction of 1.60 is ground and polished to a convex hemispherical surface with a radius of 4.00cm . An object in the form of an arrow 1.80mm tall, at right angles to the axis of the rod, is located on the axis 21.0cm to the left of the vertex of the convex surface. A) Find the position of the image of the arrow formed by paraxial rays incident on the convex surface. B) Find the height of the image formed by paraxial rays incident on the convex surface.Explanation / Answer
/20.0 +1.6/s' = (1.6-1)/4 0.05 + 1.6/s' = 0.15 1.6/s' = 0.1 s' = 16cm (agreed) As far as I konw: Magntifcation = image height/object height = image distance/object diatance = s'/s y'/1.7 = 16/20 y' = 1.36mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.